• +48 55 625 74 69 | biuro@bmf-group.pl

Tajemniczy BORMAX

Czyż nie było by to wspaniałe… połączyć właściwości sednika i jego znakomitych cech jako stabilnego narzędzia z właściwościami środkowca do maszyn stacjonarnych jako przedstawiciela nowoczesnego rozwiązania na potrzeby przemysłu. Takie rozwiązanie udało się firmie FAMAG i nosi dumną nazwę BORMAX® .

Cofnijmy się w przeszłość:

W czasie rewolucji przemysłowej, maszyny parowe i wodne wypierały powoli siłę mięśni stolarzy i cieśli. Wrzeciona maszyn nabrały tempa i dotychczas znane i używane narzędzia, nie odzwierciedlały możliwości maszyn, na których były mocowane.
Sedniki cechują się wyśmienitymi właściwościami prowadzenia w głąb materiału nawet przy pracy na maszynach ręcznych. Jednak ze względu na zamknięte po obwodzie ostrze i co za tym idzie większą powierzchnią, wywołują silne tarcie, które przyczynia się do szybkiego przegrzania się wiertła. Efekt ten wzmaga się szczególnie przy dalszym podnoszeniu obrotów narzędzia pracy przy obróbce twardych gatunków drewna. Bezpowrotne zniszczenie następuje po wystąpieniu na krawędzi silnego przebarwienia. Ponowne naostrzenie narzędzia jest praktycznie niemożliwe.
Z biegiem czasu, z myślą o potrzebach przemysłu, wymyślono alternatywne rozwiązanie posiadające zredukowaną długość ostrza obwodowego. Wiertła te cechują się znakomitą dynamiką pracy i dobrym odprowadzeniem wióra. Ich wadą okazał się fakt, że nadają się wyłącznie do pracy na maszynach stacjonarnych, gdyż redukcja długości ostrza obwodowego zmniejsza stabilność pracy i wyklucza ich  użycie na maszynach ręcznych.

 

roznica-miedzy-sednikiem-i-srodkowcem-famag

Nowoczesne maszyny i obróbka dziś:

W ostatniej dekadzie swoją pozycję wśród elektronarzędzi wzmocniły wkrętarki akumulatorowe.
Stały się one niezastąpione w parku maszynowym rzemieślników i hobbystów z niemniejszymi aspiracjami i umiejętnościami. Ich rosnąca moc i możliwości, wystawiły tradycyjne sedniki ponownie na próbę. Szczególnie coraz twardsze powierzchnie obrabianych materiałów nasilają wymagania jakie stawiane są tego typu narzędziom. Próba wiercenia otworów wiertłem do maszyn stacjonarnych, przy zachowaniu wysokich wymagań jakościowych odwiertów, skazana jest na niepowodzenie przy użyciu maszyny ręcznej.
Rozwiązanie dla tego problemu niesie ze sobą nowoczesny i jedyny w swoim rodzaju sednik BORMAX® firmy FAMAG.
Ogólnikowo mówiąc, BORMAX® to sednik. Jednak specyficzna budowa jego krawędzi obwodowej pozwala zauważyć zasadniczą różnicę w stosunku do ogólnie dostępnych na rynku sedników. Dzięki nowatorskiemu rozwiązaniu i poprzez wykonanie na krawędzi obwodowej bruzd, zostaje zmniejszone tarcie podczas pracy narzędzia oraz zmniejszenie tym samym jego temperatury pracy.

 

wiertlo-bormax-z-ostrzem-bormax-firmy-famag

Wynik pracy jest wyśmienity!

BORMAX® „nie pali” siebie i materiału jak inne tego typu narzędzia. Dzięki temu wydłuża się jego wytrzymałość przy zachowaniu idealnych parametrów pracy, a jakość odwiertu jest znakomita.
BORMAX® pozostaje przy swojej ostrości na długo. Zmniejsza to konieczność ostrzenia narzędzia po wykonaniu kilku otworów, zmniejszając tym samym koszty eksploatacyjne.
Poza walorami ekonomicznymi, należy zwrócić uwagę na ważną cechę. Dzięki zastosowaniu zębów na obwodzie, zredukowano powierzchnię przyłożenia do materiału i tym samym siłę posuwu wymaganą do wykonania odwiertu. Ta cecha jest szczególnie ważna w użytku z wkrętarkami akumulatorowymi.
Dzięki temu rozwiązaniu możliwa jest obróbka za pomocą wkrętarek akumulatorowych takich materiałów jak: płyty fornirowane, MDF, europejskie twarde gatunki drewna, tworzywa sztuczne, płyty OSB, drewno klejone, itp.
Ułatwiając pracę rzemieślnika, BORMAX® wpływa pozytywnie na oszczędność czasu pracy i pieniędzy.

Najlepsze na zakończenie:

BORMAX® może być ostrzony (o ile musi) jak tradycyjny sednik.
Kto posiada taką umiejętność, wyśmienicie poradzi sobie również z wiertłem BORMAX®. Zęby na obwodzie krawędzi obwodowej mogą być szlifowane pojedyńczo i od wewnętrznej strony. Dzięki temu narzędzie zachowuje swoją geometrię na cały okres żywotności.
Większe średnice i długości wykonywane są na zamówienie.
W ofercie posiadamy również 5, 6, 8 i 15 częściowe zestawy wierteł BORMAX w różnych konfiguracjach średnic.

 

19 20

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz