• +48 55 625 74 69 | biuro@bmf-group.pl

Wiertło sednik Bormax® z pilotem

Co zrobić, gdy istnieje potrzeba wykonania odwiertów w wangach schodów lub poręczach pod osadzenie tralek i przyłożenia narzędzia pod kątem odbiegającym od 90 ˚?

Pospolicie używane do tego celu wiertła cylindryczne posiadają żądło, które jest za krótkie. Ich „wejście” w materiał wiąże się z reguły z uszkodzeniem krawędzi otworu, jej wyszczerbieniem i szpecącymi ubytkami wokół otworu. Używane w stolarstwie wiertła do tralek posiadają co prawda dłuższe żądło o specjalnym szlifie, jednakże ich kształt nie wspomaga posuwu w głąb materiału lecz tylko pozycjonuje narzędzie.wierla-firmy-famag-model-1575-do-tralek

Szczególnie mało przydatna okazuje się ta cecha w momencie, gdy w grę wchodzi obróbka twardych gatunków drewna. Przydatne byłoby, aby żądło wspomagało posuw narzędzia, nie było drogie i mogło być ostrzone…

Rozwiązaniem jest sednik do tralek BORMAX® z pilotem firmy FAMAG.
To rewolucyjne narzędzie posiada wiertło prowadzące z żądłem oraz klucz imbusowy do mocowania i zwalniania elementu prowadzącego.

wiertlo-bormax-z-pilotem-firmy-famag-do-tralek

Ten znakomity, opatentowany produkt, w swojej budowie opiera się na geometrii sednika BORMAX®!

Dostępny jest o średnicach od 15 mm do 50 mm. W zależności od rozmiaru narzędzia dopasowana jest ilość głównych ostrzy skrawających i obwodowych ostrzy pomocniczych. W osi narzędzia umieszczony jest otwór o średnicy 4 mm do osadzenia pilota prowadząco-centrującego. Jako pilot służy wiertło spiralne do drewna ø 4 mm lub znajdujące się na wyposażeniu żądło centrujące o stożkowym zaostrzeniu. Wiertło posiada chwyt długości 20 mm i całkowitą długość 40 mm, co umożliwia jego wysunięcie na około 20 mm poza powierzchnię przyłożenia sednika.

wiertla-bormax-z-pilotem-model-1624-firmy-famag

Gdy zaistnieje potrzeba dłuższego wysunięcia wiertła prowadzącego, jest to oczywiście możliwe przy pomocy ogólnie dostępnych na rynku wierteł. Możliwość bezproblemowej wymiany jest szczególnie ważna w momencie gdy wiertło prowadzące złamie się. Wydostanie złamanej końcówki wiertła z sednika jest bardzo proste. Klucz imbusowy o  odpowiedniej długości służy jako przetyczka po wcześniejszym zwolnieniu śruby mocującej wiertło w narzędziu.

Na rysunkach widać z jaką łatwością możliwa jest zmiana pilota.

1. Zwolnić śrubę mocującą
2. Długą częścią klucza wypchnąć żądło/wiertło
3. Osadzić żądło/wiertło prowadzące
4. Zacisnąć śrubę mocującą

wiertlo-bormax-z-pilotem_2

Gdy po długim okresie użytkowania okaże się, że przydało by się doostrzenie narzędzia… nic prostszego! Jest to możliwe tak samo łatwo jak ostrzenie tradycyjnego sednika od wewnątrz po wcześniejszym wyciągnięciu pilota.

W ofercie firmy FAMAG znajdą Państwo szereg zestawów, w solidnie wykonanych drewnianych skrzynkach:

Zestaw wierteł BORMAX® z pilotem ø 35, 40, 45, 50 mm; 4 szt. w drewnianej skrzynce
Zestaw wierteł BORMAX® z pilotem ø 15, 20, 25, 30, 35 mm; 5 szt. w drewnianej skrzynce
Zestaw wierteł BORMAX® z pilotem ø 15, 20, 25, 30, 35 mm; przedłużka; 6 szt. w drewnianej skrzynce
Zestaw wierteł BORMAX® z pilotem ø 16, 18, 20, 22, 25 mm; 5 szt. w drewnianej skrzynce
Zestaw wierteł BORMAX® z pilotem ø 15, 20, 25, 30, 35, 40, 50 mm; 7 szt. w drewnianej skrzynce
Zestaw wierteł BORMAX® z pilotem ø 15, 20, 25, 30, 35, 40, 45, 50 mm; 8 szt. w drewnianej skrzynce
Zestaw wierteł BORMAX® z pilotem ø 15, 20, 25, 30, 35, 40 mm; 6 szt. w drewnianej skrzynce

Szeroki zakres średnic zawartych w zestawach z pewnością zadowoli najbardziej wszechstronnego rzemieślnika. Każde narzędzie jest rownież dostępne osobno, wraz z kluczem i żądłem.

wiertla-bormax-w-drewniane-skrzynce-firmy-famag-model-1624-508-2